PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ ZLÍNSKO - turistická oblast SLOVÁCKO - turistická oblast HANÁ - turistická oblast BESKYDY-VALAŠSKO - turistická oblast HLAVNÍ STRANA OKRES VSETÍN OKRES ZLÍN OKRES UHERSKÉ HRADIŠTĚ OKRES KROMĚŘ͎ ČESKÁ REPUBLIKA
Вторник 06.12.2022
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Zlínský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Zlínský kraj
Zlínská NEJ
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Průvodcovské služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Klub českých turistů
Sport a relaxace
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Agroturistika
Vinařská turistika
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Hory a pohoří
Vodní toky a plochy
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Půldenní výlet na Svatý Hostýn [ Výlet ]

Zveme vás na půldenní výlet do míst, které byly posvátné již za pohanských předků a které jsou často opředeny pověstmi o zázračných událostech či uzdraveních. Mluvíme tu o Svatém Hostýnu, jež je dominantou podhostýnského regionu a po dlouhá léta vyhlášeným poutním a turistickým místem.

Stojí zde chrám zasvěcený Panně Marii, která podle pověsti zachránila obyvatele před nájezdy Tatarů v roce 1241. Za pozornost rovněž stojí křížová cesta slovenského architekta Dušana Jurkoviče, zdobená mozaikou od Jana Koehlera. Kamenná rozhledna císaře Fratiška Josefa I. z roku 1897 je v letní sezóně přístupná veřejnosti. U rozhledny stojí moderní větrná elektrárna.


Jak se dostat na Svatý Hostýn z Bystřice pod Hostýnem

Autobusem - doprava autobusem na Svatý Hostýn je velmi frekventovaná, autobusy odjíždějí ze železniční stanice Bystřice pod Hostýnem, kolem Loudonského hřbitova, přes Lázně . Cesta z Lázní je 9 km dlouhá a trvá 12 minut. Cena jízdného se pohybuje kolem 12 Kč.

Automobilem - od Lázní se automobilem dostanete k Hostýnu po stejné silnici jako autobusem. Na Hostýn je zákaz vjezdu motorových vozidel. Vozidla je možno ponechat na záchytném parkovišti pod Hostýnem ze směru od Bystřice p.H. (vedle hřbitova) a nahoru jít pěšky, použít linkový autobus nebo taxi. Celodenní poplatek za parkování osobních automobilů je 20 Kč.

Pěšky - z penzionu Sola Gratia se dáme doleva nahoru. Přejdeme silnici na Hostýn a kolem bývalého hotelu Stračinský se dostaneme na konec obytné zástavby. Po levé ruce nám zůstane zajímavé stavení bývalého lince "Ranč". Vystoupíme-li o něco výše, uvidíme po pravé straně veliký lom. Lesní cesta nás zavede nad lom. Asi po 250 metrech se dostaneme na cestu, které se říká "stará hostýnská" nebo "císařská". Roku 1897 po ní přivezli na Svatý Hostýn císaře Františka Josefa I. Po krátké chůzi se dostaneme k obrázku Panny Marie Nanebevzaté v železném podstavci. Je náhradou za sochu sv. Antonína. Socha byla často terčem vandalů, a proto byla přemístěna po opravě před "kaplanku" na Svatém Hostýně. Od obrazu Panny Marie můžeme stoupat přímo vzhůru nebo jít delší cestou, která nás dovede ke spodnímu napajedlu pod Vodní kaplí. O poschodí výše již stojí první krámky. Dále stoupáme po schodech. Po levé ruce uvidíme známou sochu Krista sochaře Čeňka Vosmika (Já jsem cesta...). Repliku této sochy můžeme vidět v pražské svatovítské katedrále. Konec naší cesty uzavírá bazilika. Vstup do baziliky zdobí bronzové dveře s reliéfy světců a světic sochaře Španiela. Vpravo vidíme areál Matice svatohostýnské s ubytovacími a stravovacími prostory. Po levé straně se křížovými cestami arch. Jurkoviče a Koehlera dostaneme k větrné elektrárně a rozhledně. Zpáteční cestu můžeme absolvovat stejným způsobem, nebo po silnici. Ti unavení mohou jet zpátky autobusem.

Možnosti stravování na Svatém Hostýně
V průběhu dne můžete využít stravovací služby v poutních domech č.2 a č.3. Je si možno vybrat z minimálně deseti jídel a tří polévek. Jídelny jsou nekuřácké, samoobslužné a provoz je od 8 do 15 resp. 16 hod. Formu rychlého občerstvení je možno využít po část dne i u venkovních stánků.

Základní informace o Svatém Hostýnu se dovíte ZDE.

Pojďte s námi objevit Svatý Hostýn - tajemné místo, které každoročně uchvátí tisíce poutníků.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Výlet
AKTUALIZACE: Markéta Polášková (Beskydy-Valašsko, racr) org. 56, 14.05.2004 v 09:25 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA