PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ ZLÍNSKO - turistická oblast SLOVÁCKO - turistická oblast HANÁ - turistická oblast BESKYDY-VALAŠSKO - turistická oblast HLAVNÍ STRANA OKRES VSETÍN OKRES ZLÍN OKRES UHERSKÉ HRADIŠTĚ OKRES KROMĚŘ͎ ČESKÁ REPUBLIKA
Neděle 05.02.2023
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Zlínský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Zlínský kraj
Zlínská NEJ
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Průvodcovské služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Klub českých turistů
Sport a relaxace
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Agroturistika
Vinařská turistika
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Hory a pohoří
Vodní toky a plochy
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Městská knihovna Holešov [ Knihovna ]

Městská knihovna je součástí Městského kulturního střediska v Holešově, sídlí na nám. Dr. E. Beneše č. 17. Knihovna shromažďuje, zpracovává, uchovává a absenčně nebo prezenčně půjčuje knihy, mapy, časopisy, noviny, hudebniny, regionální, případně i jiné dokumenty. Knihovna poskytuje své služby na těchto pracovištích:

Od 25.10.2002 máte též možnost procházet knihovní databázi ve Vašem internetovém prohlížeči. Stačí zadat adresu knihy.mks.holesov.cz a rázem máte kompletní databázi knih jako na dlani.

v Městské knihovně nám. Dr. E. Beneše 17
půjčovna pro dospělé čtenáře se studovnou a čítárnou
půjčovna pro děti a mládež do 15 let
specializovaný úsek bibliograficko-informační služby /BIS/ a regionální literatury
na pobočkách
Novosady DPS: slouží pouze čtenářům důchodového věku a invalidním spoluobčanům
Všetuly ZŠ
Količín, Tučapy (místní části)
na místních lidových knihovnách
rozmístěných v okolí Holešova, Bořenovice, Horní Lapač, Jankovice, Kostelec u Holešova, Martinice, Míškovice, Němčice u Holešova, Lechotice, Ludslavice, Přílepy, Zahnašovice a Žeranovice.

Knihovna
Studovna

Čtenářem se stává občan zaregistrováním a vydáním čtenářského průkazu. Po předložení občanského průkazu, podepsání čtenářské přihlášky a zaplacení zápisného 50,- Kč na kalendářní rok, studenti a důchodci 20,- Kč, se čtenář zavazuje, že bude plnit ustanovení knihovního řádu.

Děti do 15 let musí předložit písemný souhlas jednoho z rodičů nebo jiného zákonného zástupce na přihlášce, jímž dospělý přebírá za dítě plnou zodpovědnost a zaplacení zápisného 20,- Kč na kalendářní rok. Knihy v obou odděleních se půjčují na dobu 2 měsíců.

Knihovna vlastní k 31.12.1999 140 186 svazků, v loňském roce bylo vypůjčeno 99 759 svazků a knihovnu navštívilo 16 808 zájemců o služby knihovny.

V oddělené pro dospělé čtenáře je literatura beletristická, odborná, časopisy, denní tisk, je zde speciálně vyčleněna literatura věnující se protidrogové problematice i s informačními videokazetami. Vyřizujeme i objednávky knih, které knihovna nemá ve vlastním fondu a o které má čtenář zájem, z jiných knihoven v naší republice - tzv. MVS (Meziknihovní výpůjční služba). K dispozici je čtenářům i kopírka.

Náročné dotazy a požadavky čtenářů zpracovává bibliograficko-informační oddělení BIS a dále regionální pracoviště, ve kterém se shromaždují knihy a další tiskový materiál vztahující se k našemu regionu, především k Holešovu a jeho nejbližšímu okolí. V regionálním oddělení jsou uloženy i knihy z pozůstalosti holešovského pátera F. Alexe, které se podařilo zakoupit v antikvariátě. Tato pozůstalost obsahuje opravdu unikátní knihy: např. 57 vydání Babičky B. Němcové a to od prvních vydání v minulém století až po rok 1971, dále mnohá vydání Máchova Máje, Erbenovy Kytice, ilustrace K. Svolínského a pravděpodobně ucelené vydání Bezručova díla i s poznámkami i podpisy, které do knih vlastnoručně vepsal sám Petr Bezruč.

V oddělení pro dětské čtenáře je literatura pro všechny věkové skupiny. Pro lepší orientaci jsou knihy barevně rozlišené. Pro nejmenší čtenáře předškolního věku jsou určeny leporela, pohádky, říkadla, pro starší děti pohádky, pověsti, dobrodružné příběhy, příběhy o dětech, dívčí romány, básničky, odborné knihy např. o přírodě, dějinách, sportu a také časopisy. Dětem také slouží příruční knihovna obsahující encyklopedie, slovníky a atlasy. I dětští čtenáři mohou využít kopírky.


Oddělení pro dospělé

Od roku 1998 se datuje zahájení prací na automatizaci knihovny. Knihy se vkládají do počítačové databáze, tisknou se čárové kódy, které se nalepují do každé knihy. V letošním roce bude zahájen automatizovaný provoz v dětském oddělení, pak bude následovat oddělení pro dospělé čtenáře.

Nákup nových knih a jejich zpracování zajišťuje oddělení katalogizace. Součástí knihovny je i muzejní knihovna a knihy z pozůstalosti Dr. M. Očadlíka, které odkázal městu Holešovu.

V průběhu roku pořádá knihovna množství kulturních akcí pro veřejnost. Pečuje o rozvoj ostatních knihoven v obcích regionu. Spolupracuje se školami, školními družinami a řadou dalších organizací.

V městské knihovně v Holešově je umístěna odborná knihovna Dr. Mirko Očadlíka ( známého muzikologa, bývalého profesora Karlovy univerzity v Praze, který pocházel z Holešova).

Obsahuje 9 567 svazků odborné literatury. Převažují knihy z oblasti hudební vědy, literatura filozofická, právnická, literární vědy. Dále velké množství divadelních her, slovníky a encyklopedie, vzácné časopisy a sborníky z hudební oblasti. Knihy nejsou psány pouze v jazyce českém, ale také anglickém, německém, španělském, francouzském, maďarském, latinském. Najdeme zde i knihy v bulharštině, švédštině aj.

Knihovna obsahuje 2 700 notového materiálu. Hudbu klasickou, ale také moderní a dechovou, katalogy generální-literatury i not.

Dále katalogy tříděné tématicky, dle nejdůležitějších oborů, také jazykově.

V knihovně můžete najít i dokumentaci ze života Dr. Mirko Očadlíka, fotografie i dopisy a jeho odborné dílo.

V městské knihovně je dále umístěna odborná knihovna muzejní se 6 890 svazky. Fond této knihovny obsahuje převážně starou literaturu z oblasti regionu, fotografie, plakáty, sborníky a časopisy z oblasti muzejnictví, archeologie, vojenství. Dále obsahuje staré náboženské a modlitební knihy. Vzácné jsou knihy z oblasti přírodovědné a regionu. Je zde částečně zpracována i dokumentace města např. fotografie, různé drobné tisky apod.

Veškerá literatura z fondu Očadlíkové a muzejní knihovny se půjčuje pouze ve studovně na občanský průkaz.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Městská knihovna Holešov
nám. Dr. E. Beneše 17
769 01 Holešov
Česko (CZ)
tel: (+420) 573 396 524 knihovna
(+420) 573 396 928 MKS Holešov

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mks.Holesov.cz

Typ záznamu: Knihovna
AKTUALIZACE: Vít Solař (MIC Holešov) org. 56, 29.06.2005 v 09:48 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA