PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ZLÍNSKO - turistická oblast SLOVÁCKO - turistická oblast HANÁ - turistická oblast BESKYDY-VALAŠSKO - turistická oblast HLAVNÍ STRANA OKRES VSETÍN OKRES ZLÍN OKRES UHERSKÉ HRADIŠTĚ OKRES KROMĚŘ͎ ČESKÁ REPUBLIKA
Úterý 17.09.2019
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Zlínský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Zlínský kraj
Zlínská NEJ
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Průvodcovské služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Klub českých turistů
Sport a relaxace
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Agroturistika
Vinařská turistika
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Hory a pohoří
Vodní toky a plochy
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Tisková zpráva MFSF Jánošíkov dukát 2017

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 4. – 6. srpna 2017 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 4. – 6. srpna 2017 XIX. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2017 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Záštitu nad letošním festivalem převzali predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo, poslanec PS PČR Andrej Babiš a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

V rožnovském Dřevěném městečku vystoupí více než dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Maďarska, Polska a Srbska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Poláci, Romové a Vietnamci.
Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku probíhat výstava Krojované miniatúry.

Celý festival zahájí v pátek večer FS Púčik slavnostním programem #pucik-2016, sobotní večerní pořad nazvaný Gorali z troch strán je věnovaný goralskému folkloru, ještě předtím ale návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, tradiční program „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků, a program krajanských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav“. Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem – především pro ně a jejich kamarády je připraven sobotní odpolední pořad „Pesničky bez bariér“.

V programové nabídce je i letos škola pro muzikanty „Muzikantské cifry“ – tentokrát věnovaná goralské muzice z Oravské Polhory, „Ozveny z vrchov“ – pěvecký program věnovaný ukázkám písňové tradice goralů, jehož součástí bude i škola zpěvu z tohoto regionu, a do třetice to je „Detský dvor“ – nebo chcete-li malé krátkodobé „odkladiště“ dětí, kde zatímco rodiče budou sledovat své oblíbené programy, jejich děti se zabaví a mohou se něčemu přiučit v dětských dílničkách, mohou si třeba zajezdit na dřevěných koloběžkách, anebo zkusit si chodit na chůdách, bude zde pro ně připraven také program s divadélkem i malá školička tance.

V programu festivalu návštěvníci tradičně najdou také řadu zábavných a soutěžních pořadů: ať už je to 17. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, „Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje“ – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo „Malá škola goralských tanců z Oravské Polhory“ pod vedením Alfreda Linckeho a Martiny Kupcové.

V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný „Naladenô?“ a všichni účinkující, hosté i diváci se s XIX. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu „Z rodného kraja“.

I na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

Letošní MFSF Jánošíkov dukát bude také příspěvkem k oslavám 750 let města Rožnov pod Radhoštěm. Proto bude program DUKÁT MESTU v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí věnován městu a jeho výročí.

„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Fondu na podporu umenia SR, Nadace Agrofert, společnosti Váhala s.r.o., společnosti OPROX a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský, Slovenský institut v Praze, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun, Slovak World Network a Folklórna únia na Slovensku.

Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, Studio VEMORI Ostrava, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, Rádio JankoHraško.sk a Rádio Slovakia International.

Kontakt:
Vlastimil Fabišik
ředitel festivalu
Tel. +420 603 445 279, +420 724 716 651
E-mail: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 20.07.2017 v 20:59 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA