PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ ZLÍNSKO - turistická oblast SLOVÁCKO - turistická oblast HANÁ - turistická oblast BESKYDY-VALAŠSKO - turistická oblast HLAVNÍ STRANA OKRES VSETÍN OKRES ZLÍN OKRES UHERSKÉ HRADIŠTĚ OKRES KROMĚŘ͎ ČESKÁ REPUBLIKA
Čtvrtek 24.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Zlínský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Zlínský kraj
Zlínská NEJ
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Průvodcovské služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Klub českých turistů
Sport a relaxace
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Agroturistika
Vinařská turistika
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Hory a pohoří
Vodní toky a plochy
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Letos si připomínáme 105 let od vydání knihy Sigmunda Freuda - Výklad snů

(r. 1900)
Sigmund Freud, lékař, vědec, zakladatel a tvůrce psychoanalýzy, se narodil 6. května 1856 v Příboře na Moravě. Tam prožil necelé tři roky, neboť roku 1859 se rodina přestěhovala do Vídně. Zde také Freud strávil téměř celý život. Do svého rodného města se pak vrátil jen krátce roku 1872, jako šestnáctiletý. Až na závěr života, poslední rok, byl nucen emigrovat před nacisty do Anglie. Jeho rodný dům v Zámečnické ulici č. 117 stojí v Příboře dodnes, visí na něm pamětní deska, která byla odhalena roku 1931. Nedaleko rodného domu je umístěna i jeho busta.
Od října 1885 strávil Freud 19 týdnů se svým velkým vzorem profesorem J. M. Charcotem, který Freudovi zprostředkoval přechod od neurologie k psychopatologii. Freud se pokoušel odpovědět na otázku - jak to, že lidé o¬nemocní bez skutečného poranění či nemoci? Pochopil, že existují hlubiny lidského nevědomí a začal zkoušet metodu hypnotické sugesce dr. H. Bernheima jako formu terapie a překvapivě již v prvních týdnech zaznamenal několik rychle vyléčených případů. Hypnotické nevědomé jevy se mu staly metodickým východiskem na objevitelské cestě za poznáním hlubin lidské duše. Podstatný vliv na další vývoj Fredových názorů měla spolupráce s dr. Breuerem, židovským neurologem. Byl autorem tzv. katarzní metody při léčení hysterie. Freud to považoval za významný krok k psychoanalýze, katarzní metodu přeměnil v metodu volných asociací. Z původní hypnózy vlastně zůstala jen poloha v leže na lůžku, která se zachovává v psychoanalytické léčbě dodnes. Přišel na to, že u člověka existuje konstantní množství tzv. psychické energie, která, nenajde-li ventil, je zadržena a projeví se jako patologický příznak.
Koncem 90. let se Freud pokusil sám na sobě o tzv. autoanalýzu (započatou roku 1897). Některé fragmenty z ní, hlavně rozbor snů, publikoval ve spise "Výklad snů" (Traumdeutung) z roku 1900. Toto dílo se pak stalo pravděpodobně nejvýznamnější psychologickou knihou 20. století. Analýza snů se pro něho stala hlavní metodou autoanalýzy a později při formulování psychoanalytické metodiky. K topografickému modelu psychiky (vědomí, předvědomí a nevědomí) dospěl Freud studiem snů, chybných výkonů a výroků, vtipů a neurotických příznaků.
Freudova kniha "Výklad snů" se stala základem psychoanalýzy a snad nejcitovanějším dílem v oboru psychologie a psychiatrie ve 20. století na celém světě.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: FREUD Sigmund, Prof. MUDr.
Zveřejněno 19.07.2005 v 07:00 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA