PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ ZLÍNSKO - turistická oblast SLOVÁCKO - turistická oblast HANÁ - turistická oblast BESKYDY-VALAŠSKO - turistická oblast HLAVNÍ STRANA OKRES VSETÍN OKRES ZLÍN OKRES UHERSKÉ HRADIŠTĚ OKRES KROMĚŘ͎ ČESKÁ REPUBLIKA
Понедельник 28.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Zlínský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Zlínský kraj
Zlínská NEJ
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Průvodcovské služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Klub českých turistů
Sport a relaxace
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Agroturistika
Vinařská turistika
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Hory a pohoří
Vodní toky a plochy
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Historie obce Dolní Přím [ История (архивный документ) ]

Původ jména
Prvotní jméno Přín bylo uměle vytvořeno podle starých místních jmen končících na -ín (Lodín, Levín) z obecného podstatného jména pře (soud, spor). V 17. století se mu nerozumělo a bylo spojeno s přídavným jménem přímý a s příslovcem přímo. Tak se obec od roku 1654 psala trvale Přím. Podle polohy se přídomkem odlišily Horní Přím a Dolní Přím.

Osada Nový Přím naznačuje svým jménem pozdější osídlení. V roce 1895 se v rakouských místopisech objevuje jméno Přín Menší nebo Přínec.

Jméno Probluz původně znamenalo Probludův dvůr nebo Probludovu vesnici. Lidový tvar Probuz se vyskytuje od 17. století a byl ovlivněn tvrdým l. místo slabiky - blu - bylo slyšet - bu - jako v jihočeském dialektu chup (chlup) nebo kupko (klubko). Jméno vesnice je rodu ženského (do Probluze, za Probluzí).

Ve jméně osady Jehlice (jednotné číslo, do Jehlice, v Jehlici) je obsaženo osobní jméno jejího majitele Vaňka Jehlice, držícího ves v roce 1415. Osobní jméno vlastníkovo vzniklo z obecného podstatného jména Jehlice, což je zdrobnělina podstatného jména jehla. Příjmení Jehlička, stupňovaná zdrobnělina, se vyskytuje podnes.
Jméno osady Bor bylo původně pomístné. Osada vznikla u boru (u borového lesa) nebo na jeho místě, když byl bor vykácen.

Úvod do dějin
Přesné datum založení obce není známo. První letopočet je z roku 1352 a obec se tehdy jmenovala Nízký Přín. Patřila pánům z Přínu, kteří na místní tvrzi seděli až do roku 1415. Po nich se střídali různí majitele Přímského zboží, v roce 1482 ji vlastnil vladyka Donát z Těchlovic a na Příně, v roce 1576, jak prozrazuje náhrobek v Probluzi, se na statky vepisuje Jan Holec z Nemošic a na Příně. Po třicetileté válce přešel přímský statek do majetku rytířů z Vinoře. Poslední jejich mužský potomek Rudolf odkázal v roce 1677 náboženské horlivosti celé zboží jezuitskému řádu v Hradci Králové. Za jejich vlády vzniklo velké panství přímskopopovické. Náboženská kongregace se však v útisku poddaných nikterak nelišila od světské šlechty. Robota byla na nevolnících vymáhána stejně krutě, což potvrzuje účast přímských sedláků na rebelií v roce 1775. Brzy po pozdvižení předali jezuité likvidované přímskopopovické panství novým majitelům, protože dva roky předtím byl jejich řád Josefem II. zrušen. Nabyvatelé se zase střídali podle toho, jak kdo uměl hospodařit nebo měl štěstí ve hře, a nakonec majetek svému panství přikoupili Harrachové, kteří jej drželi až do roku 1945. Nevolnictví a robota růst obce po věky dusila. Po celé staletí bylo ve vsi jen 7 sedláckých gruntů, domků panských deputátníků přibývalo poskromnu a krčily se stěsnány na sebe.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.dolni-prim.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 26.08.2004 v 12:16 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA